Specialpris 105,00 kr Ordinarie pris 135,00 kr
Tillgänglighet: I lager
Leveranstid: 3-6 dagar
Snabb leverans
30-dagars returrätt
10000 recensioner
Prisgaranti
Produkten måste reklameras inom 14 dagar och returneras inom 30 dagar efter mottagandet.

Corefit® Extra Strong handledsstöd

Produktbeskrivning

Corefit® Extra Strong handledsstöd / handledslindor – maximalt stöd vid tunga lyft

Corefit® Extra Strong handledsstöd är utvecklade för dig som kräver maximalt stöd och stabilitet under tuffa träningspass. De extra kraftiga och slitstarka handledsstöden ger effektiv stabilisering av handlederna vid tunga lyft – ett utmärkt val för styrketräning, tyngdlyftning, crossfit och gymträning.

Med en längd på 33 cm är handledsstöden enkla att ta på och justera till önskad stödgrad med hjälp av den kraftiga kardborrefästningen. Varje handledsstöd har fyra separata elastiska band som ger stabilt stöd och god komfort under varje repetition.

De ergonomiskt utformade tumöglorna ger en säker och stabil passform. Vänster och höger handled har dessutom separata stöd, vilket ger en bekväm och följsam passform på båda händerna.

Tekniska specifikationer

  • Längd: 33 cm
  • Bredd: 7,6 cm
  • Kardborreyta: 10 × 5 cm
  • Storlek: One size – justerbar
  • Tumöglor för vänster och höger handled
  • Säljs i par

Varför välja Corefit® Extra Strong handledsstöd?

  • Mycket stark och stabil konstruktion för tunga lyft
  • Elastiskt och slitstarkt material med god komfort
  • Tumögla och kardborrefäste ger en säker och justerbar passform
  • Passar för styrketräning, tyngdlyftning, crossfit och gymträning
  • Utvecklade för att hålla – byggda för att ge stöd

Corefit® Extra Strong handledsstöd ger dig det extra stöd du behöver när belastningen ökar. Stabilare handleder hjälper dig att fokusera på själva lyftet och träna med bättre kontroll genom varje repetition.

Teknisk information
Mer information
Vikt (kg) 0.500000